GİYİM

Nur Karaata’yla Sahil Trendleri

By  | 

Kışın sekiz ayını sıcak havaların hayalini kurarak geçiren Nur Karata, cesaretiyle birleştirdiği yeteneği ile bugün plaj modasına yön veriyor. Çok satacağı ürünleri değil, kendisinin de giyeceği ürünler tasarlayan Karaata’nın başarısı da bu yüzden tesadufi değil.

Blog yazarak başladığınız maceranız tasarıma, tasarım tutkunuz da bugün Nur Karaata Bain Couture markasına dönüştü. Bu süreci bize biraz anlatabilir misiniz ?

Bu çok uzun bir süreç. Blog yazmaya başladığım ve arkasından Nunu’s Closet ile tasarıma adım attığımdan bu yana yaklaşık 8 yıl geçti. 4 yıldır , Nunu’s Closet var. Kendi adımı taşıyan mayo markamın ise bu yıl 2. Sezonu olacak ve heyecanlıyım. Yalnızca bir alana yönelmek harika. Tabi bu süreçte blog takipçilerimin beklentisi doğrultusunda bu sonuçlar doğdu. Küçüklüğümden bu yana yaz ayları benim yaşama sebebim gibi. Ekim’den itibaren hep yaza kaç ay kaldığını sayarım. Bu tutkunun da işe dönüşmesi aslında beni pek şaşırtmıyor.
Renkli ve fark yaratan bikini-mayolarınızla Türkiye’de plaj şıklığı kavramını oturttunuz. Tasarımlarınızda sizi farklı kılan noktalar ve ilham kaynaklarınız neler?

Çok teşekkür ederim. Öncelikle plajda ‘kendim ne giymek isterim ?’ diye düşünüp tasarımlarımı ona göre şekillendiriyorum. Kendim giymeyeceğim hiç bir şeyi müşterilerime sunmuyorum. Belkide markanın abartıdan yana bir dilinin olması bu yüzdendir. Aslında çok satacağını bildiğim ürünü değil, kimsenin bulamayacağı ürünleri hayata geçiriyorum.

Söz konusu deniz kenarı olduğunda şıklık ve abartı arasında ince bir çizgi var. Bu dengeyi hangi seçimleri yaparak kurabiliriz?

Günlük yaşamda olduğu gibi , plajda da dengeyi tutturmak veya kendine gerçekten yakışan ürünleri seçmek bir hayli güç. Mesela üst üste desenli ürünler görüntü kirliliğine yol açabilir. Desensiz bir mayo tercih edildiyse üzerine hareketli bir pareo tercihi yapılabilir. Tabiki sadece mayo ve elbise olarak da düşünmemek lazım , bütünde en çok göze çarpan ve tarzınızı sizin yerinize dile getiren bir detaysa ayaklarınıza ne giydiğiniz. Eğer fazla abarttığınızı düşünüyorsanız evden çıkarken aynaya bakıp üzerimden neyi çıkartmalıyım diye düşünmeniz de fayda var.

Saç , makyaj ve aksesuar ise diğer önemli detaylar… Eğer plajda da makyajsız duramayanlardansanız mutlaka makyajsızmış gibi bir görünüm elde etmelisiniz.

Zarafet ve trendleri bir arada barındıran tasarımları tercih edenlerin adresi olarak 2016 İlkbahar-Yaz döneminde bizi nasıl bir Nur Karaata koleksiyonu bekliyor?

Bu sezon ‘Jet-Set ’ adı altında , siyah beyaz yaklaşık 20 parçalık bir koleksiyonumuz var. Bu ürünler benim favorim oldu. Çünkü, hem sportif hemde şık olmak isteyen kadınlara hitap ediyor. Sadece beach partilerde değil aynı zamanda jean şortlar ve sneakerlar ile geceleri de kombinlenebilen harika parçalar var. Ama sadece siyah beyaz değil tabiki bu sezon yaklaşık 100 parça yeni ürünümüz var. İki ayrı koleksiyonumuz da ‘limited edition’ olarak satışa sunulacak ve bu parçalar gerçekten ‘bain couture’. Çünkü bu mayolardan tüm dünyada yanlızca 30 parça satışa sunulacak . İspanyol paça pantolonları ile takım olarak da kombilenebilecek olan ürünleri giymekte açıkçası sabırsızlanıyorum.

Son 2 yaz detayların sezonu oldu gibi görünüyor. Geçtiğimiz yaz renk blokları, fermuar detayları ve tek omuzlar ön plandaydı. 2016 yazında sizin koleksiyonunuzda öne çıkan detaylar neler olacak?

2016 daha minimal fakat aynı zamanda daha cesur bir yaz olacak.  Sırt detayları , göğüs dekolteleri, straplez parçalar ve yine fırfır detaylar ön planda olacak.
Nasıl her dolabın bir kurtarıcı siyah elbisesi varsa her yazın da bir hit bikini-mayosu vardır. Bu yaz çantamızın kurtarıcısı ne olacak?

2015 yazının hit mayosu Susi adını verdiğimiz göğüs dekolteli parçaydı. Bir rengini alan , diğer renklerini de aldı. Kullanışlı, rahat ve aynı zamanda şık bir mayo oldu. Bu sebeple biz Susi’yi iconicleştirdik. Bu sezon aynı parçanın farklı renkleri ve farklı detaylı tasarımları da satışta olacak.

Fakat 2016 yazı için ‘must-have’ olan parça , jet-set koleksiyonuna ait sırt dekolteli, ve gerçekten vücudu inanılmaz bir forma sokan , ‘it swimsuit’ adını verdiğimiz ürün.
Doğru plaj stili doğru aksesuarlardan da geçiyor. Tatil bavulumuza bu anlamda neleri eklememiz gerekiyor?

Göğüs ve sırt dekolteli mayolarınız için uzun kolyeler, mayolarınızla uyduğunu düşündüğünüz güneş gözlükleriniz, havalı bir şapka, geçen sezon satın alıp unutmuş olduğunuz bileklikleriniz , içinde kendinizi gerçekten rahat hissettiğiniz bir pareo, jean şort , güneş koruyucusu , yeni bir kitap ve huzur

Orta yaşın tercihi olarak nitelendirilen mayolar en büyük geri dönüşlerini yaşıyorlar. Peki kimler bikini kimler mayo giymeli ?

Mayo , toparlayıcı özelliğiyle vücudu daha sıkı , oyuk kesimleri ile ise bacak boyunu daha uzun gösterdiği için kesinlikle öncelik verilmesi gerekendir. Gerçekten baklavaları olduğunu düşünen kızlar bikini tercih edebilir. Ama son yıllarda bizlere mayo daha ihtişamlı geliyor. Bodysuit olarak geceleri de kullanılabildiğini düşünürsek, neden bikini tercih edelim ? Sadece gerçekten güneşlenme günümüzde olduğumuzda belki…

Detaylarla çevrili tasarımların doğru kullanımı için kişinin vücut tipini çok iyi biliyor olması lazım. Hangi vücut tipi hangi detaylara ağırlık vermeli ?

Çok büyük göğüsler için göğüs dekolteleri rahatsız edici olabiliyor. Ama burada gerçekten büyük göğüslü olanlardan ve bundan rahatsızlık duyanlardan bahsediyorum. Küçük göğüslüler için fazlasıyla cesur göğüs dekolteler , sırıtmadığı gibi kişiye daha çok yakışacaktır. Kilosundan veya vücudundan en az bir şikayeti olanlar için omuz detayları doğru tercih olacaktır. Straplez detaylar , veya tek omuzlu parçalar dikkati başka yere çektiği ve aynı zamanda tüm vücudu toparladığı için en iyi seçimlerdir diyebiliriz.
Giyimde cilt tonuna göre renk kullanımı kişinin olduğundan daha dikkat çekici görünmesine yardımcı olur. Hangi cilt tonu ne renk bikinileri-mayoları dolabına eklemeli ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim, bronz tende gerçekten her renk harika duruyor. Esmerler için sarı ve kırmızı tonlar harika duracaktır.
Sarışanlar için ise en çok yakıştırdığım renkler mor ve turkuaz .
Açık pudra tonları , açık tenli insanları daha solgun gösterir. Bu kişiler desenli ürünleri tercih edebilirler. Siyah ise herkes için ideal bir renk.

Tuzlu ve klorlu su derken bikiniler oldukça zarar görüyor. Uzun soluklu kullanabilmemiz için neler yapmamız gerekiyor ?

Deniz veya havuza girdikten sonra mayoların durulanması ürünün ömrünü uzatacaktır. Ürünlerin elde yıkanması , herhangi bir ağartıcı veya deterjan kullanılmaması, ütü , sıkma işlemi yapılmaması da gerekir.
Mayolarımıza en çok kötülüğü belkide yıkadıktan sonra onları haddinden fazla güneşte unuttuğumuzda yapıyor olabiliriz.
– Türkiye dışında Rusya, Fransa ve İngiltere’de satış yapıyorsun, bir diğer yandan da Suudi prenseslerin tercih ettiği ilk markasın. İleriki dönemlerde markan için hedeflerin neler?

Nur Karaata Swimwear benim için ufak bir bebek, yavaş yavaş güzel bir şekilde büyüsün istiyorum. Çok keyif alarak yaptığım bu iş , güzel geri dönüşler ile bana bu hazzı daha da yaşattırıyor. New York’ta çok sevdiğim iki mağazanın vitrinine adımı yazdırmak istiyorum. İnşallah tüm Dünya vitrinlerinde Türk tasarımcılarının isimlerini görmeye devam edeceğiz, benim de asıl hedefim bu.

Mizu’nun Nur Karaata Seçimleri.