GİYİM

Yelkenler Fora!

By  | 

Mizu 2016 İlkbahar-Yaz sezonunda yelkenler fora diyor ve 1900’lü yılların Breton çizgilerinden ilham alan capcanlı bir koleksiyonla karşınıza çıkıyor. Pusulasını açık denizlere çeviren yeni koleksiyonumuzda lacivert, kırmızı ve beyaz modern formlarla birleşerek gündüzde geceye adapte edebileceğiniz parçaları bir arada sunuyor.

_O0A4005
_O0A4771

Marin trendi hakkında ilginç bilgiler
– Çizgiler ilk olarak 1858 yılında gerçekleşen “Act de France” harekatının simgesi olarak , denizcilerden ilham alarak tasarlandı.
– İlk tasarımlarda toplam 21 çizgi bulunuyordu, bu çizgilerin her biri Napolyon’un kazandığı zaferleri işaret ediyordu.
– Zaman içerisinde denizciler tarafından iyice benimsenen çizgili tişörtler, balıkçılar tarafından denizde kolaylıkla fark edildiği için sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bu andan sonra temanın bir diğer adı “Nautical” oldu.

h205_8.28578l35l9z4o4gwcock0g48o.ejcuplo1l0oo0sk8c40s8osc4.th


– Çizgilerin siyasi bir sembolden çıkarak moda tarihinde kendilerine yer edinmeleri Coco Chanel’in tasarımları ile oldu. 1917’de Nautical’dan ilham alarak hazırladığı koleksiyonu ile Coco, kendinden bekleneli bir kere daha gerçekleştirerek hiç vazgeçilmeyecek bir akımı başlattı.

CocoChanel in stripped top
coco-chanel-2


– Breton çizgileri en çok benimseyen tasarımcılardan biri de Jean-Paul Gaultier oldu. Tasarımcı 1993 yılında çıkardığı erkek parfümünün şişesinde bile bu tutkusundan vazgeçmedi.

– Marin trendi 2016 İlkbahar-Yaz trendinde hiç olmadığı kadar popüler olacak. Çizgili bluzlar, kırmızı ve marin elbiselerin ön plana çıkacağı sezonda açık denizlere cesur yolculuklar yapmak şart gibi görünüyor, ne dersiniz ?

Mizu’dan Sizin İçin Seçtiklerimiz