MAKYAJ

Rıfat Yüzüak’tan 2016 Yaz Tüyoları

By  | 

Maksimalist tavırlara karşı duran bir yaz kapımızda! Durum böyle olunca makyaj trendlerinin de boyut değiştirmesi normal gibi görünüyor. Doğal tonların canlı renklerle karşılaşacağı 2016 İlkbahar/Yaz sezonunun yıldızı ise kusursuz cilt makyajı olacak gibi örünüyor. Make-up artist Rıfat Yüzüak, yeni sezonu ufak tüyolarla birlikte bizim için değerlendirdi.

1. Son beş yılın değişmeyen ilkbahar/yaz renkleri bronz ve mercanlar bu sene de oldukça trend olacak. Bu renklere ek olarak strobing etkisi ile ıslak ve parlak görünümler de sıklıkça karşımıza çıkacak.

GettyImages-488126026- Prabal-Gurung- 2016-Spring - NYFW

2. Doğallığın bir tık daha ön planda olduğu yaz aylarında makyaj abartılmamalı ve üst üste fazla ürünler kullanılmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. 2016 yazının kilit noktası istenilen bölümlerin ön plana çıkartılarak az ve öz ürünle fresh bir görüntü yakalamak.

3. Yaz aylarında krem ürünlerin kullanımı önerilse de cilt makyajının ağırlık kazandığı yeni sezondaince pudraları güzellik çantanıza ekleyebilirsiniz. Max Factor Creme Puff Powder porselen gibi net ve temiz bir cilt görünümü için oldukça iyi bir tercih.

4. Göz makyajının biraz daha gerilerde kalacağı yaz aylarında dudaklarda Marilyn Monroe’yla özdeşleşen canlı tonlardaki rujlar çok popüler. Peki koyu renk ruj sürmek zor mu ? Aslında çok kolay. Dudak kalemi ile hattınızı belirledikten sonra rujunuzu dudağınıza yoğun olarak uygulayın. Sonra bir kutips ( kulak çubuğu) ile dudak kenarlarınız temizleyin ve kutipsin diğer tarafını kapatıcınızdan alarak dudak kenarlarınızı tekrar netleştirin. Kusursuz bir uygulama olacak.

5. Yaz aylarında yoğunlaşan göz altı morlukları ve cilt lekeleri için , trendlerde bu yönde olduğundan, bölgeye özel kapatıcılar seçebilirsiniz. Bunun için tercihinizi Max Factor Pan Stick’ten yana yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken teh şart, ten renginizden daha koyu bir ton seçmek.

6. Cara Delevingne’nın önderliğinde popüler olan kalın kaş modası bu yaz da ön planda. Kaş kaleminizin kapağındaki fırça ile kaşlarınızı tarayın ve ucuyla kaşınızı belirginleştirin. Kaş belirginleştirirken daha doğal görünmesi için açık tonları seçmeye özen gösterin. Uygulamayı bitirirken daha koyu renkteki kaş kalemi ile sadece başlangıç ve kavis gibi bölümlere minik dokunuşlar yapın.

7. Belirgin kirpikler ve göz alıcı bakışlar 2016 yazının vazgeçilmezi. Daha doğal bir görünüm için siyah tonlar yerine dore renkleriyle yaz dokunuşunu yakalarken , kirpiklerinize bolca rimel uygulamayı unutmayın. Gözleri büyük gösteren şey gözün dış çizgisine yapılan makyajdır. Eyeliner ya da göz kapağına yapılan gölge gözü büyütür. Göz içine çekilen beyaz kalem ise gözün hacmini büyütür.
Max Factor’un tüm maskaraları özellikle false lash effect mükemmel.

Rıfat Akyüz’den Ufak Tüyolar

– Haftada iki kez pieling ve düzenli cilt bakımı, bol su tüketip dengeli beslenmek tabiki iyi bir cilt ve ten makyajı için çok önemli.
– Özellikle kapatıcıda fırça bence şart çünkü ben kapatıcıyı lokal olarak kapanması gereken yerlere uyguluyorum ve bunuda en rahat fırca ile yapabilirsiniz.
– Kendinizi yorgun hissettiğiniz ve solgun göründüğünüz günler kurtarıcı olarak allıklara sığınabilirsiniz. Bazen yakın renkteki allıkları üst üste uyguluyorum, sonuç çok iyi olabiliyor.
– Maskara, kapatıcı, bronz pudra ve ruj bir kadında mutlaka olması gereken ürünler.
– Ürünleri kalıcılığı uzun olanlarda seçmeliyiz ve mümkün oldukça az ürünü yine azar azar ve cilde yedirerek kullanmalıyız. Böyleye çok kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.