MİZU

Evcil Hayvanlar İçin Bakım Önerileri

By  | 

Instagram hikayelerinde gezerken sevimli bir kedi sempatik tavırlarıyla kalbinizi çaldıysa, evin ufaklığı bir arkadaşla büyüsün istiyorsanız, sizi çok sevecek bir hayat arkadaşı arıyorsanız evcil hayvan sahiplenmenin vakti gelmiştir!

Belki de çoktan bir patili dostu sahiplendiniz ve onunla hayatı nasıl paylaşacağınızı araştırıyorsunuz. Öyleyse şimdi arkanıza yaslanın ve evcil hayan bakımı konusunda aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını dinleyin.

Evcil Hayvanın Temizliği Nasıl Olmalı?

Evcil hayvan bakımı söz konusu olduğunda genellikle akla ilk gelen konu temizlik olur. Kedi ve köpekler için temizlik rutinleri farklıdır ve ikisinde de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur.

Sağlıklı bir birliktelik için ilk yapmanız gereken köpeğinize tuvalet eğitimi vermektir. Köpeğinizin cinsine ve boyutuna göre tuvalet, bazen evin belirlenmiş bir bölgesi, bazen de evden dışarısı olabilir. Eğer köpeğiniz tuvaletini dışarıda yapıyorsa patili dostunuzu günde iki kere dışarı çıkarmalısınız.

Temizlik elbette tuvalet ile sınırlı değil, dışarıdan eve döndüğünüzde patileri ıslak bir bez yardımıyla temizleyebilir, belirli periyotlarla köpeğinizi yıkayarak hem sağlığını koruyabilir, hem de daha bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kediler için tuvalet konusunda ise durum biraz daha farklı. Kediler tuvaletlerini onlar için özel olarak tasarlanmış kutularındaki kuma yapar. Kedinizin boyutuna göre seçeceğiniz bir kedi tuvaletini bir miktar kumla doldurup kedinize tuvaletin yerini göstermeniz yeterli olur. Sık sık kumu temizlemeniz ve belirli periyotlarla kumu tamamen değiştirmeniz, kedinizin temiz ve sağlıklı şekilde hayatına devam etmesini sağlar. 

Evcil Hayvanlar Nasıl Beslenmeli?

Evcil hayvan bakımının önemli konu başlıklarından biri de beslenmedir. “Hangi mamayı almalıyım? Günde ne kadar mama vermeliyim?” gibi sorular çoktan kapınızı çalmış olabilir.

İster kedi ister köpek bakıyor olun, mama konusunda ilk başvurmanız gereken yer veterinerinizdir. Evcil hayvanınızın cinsi, yaşı ve sağlık değerleri kullanacağı mamanın içeriğini belirler. 

Yavru kediniz için kullanacağınız mama ile yetişkin kısır kedinizin yiyeceği mama aynı değildir. Kedi maması seçerken kedinizin ihtiyaçlarını iyi bilmeli, somon, tavuk, sığır gibi çeşitler için kararı patili dostunuzun damak tadına bırakmalısınız. Belirli aralıklarla kedinizi ıslak mama vererek şımartabilir, sevgiyle size sürtünmesini sağlayabilirsiniz. 

Köpek maması seçerken de durum farklı değil. Veterineriniz köpeğinizin cinsi, yaşı ve sağlık durumuna göre mama içeriği ve öğün miktarı ile ilgili sizi yönlendirir. Ağırlıklı olarak kuru köpek maması ile besleyeceğiniz patili dostunuzu eğitirken ödül mamalarından faydalanabilir, ara sıra da ıslak mamayla köpeğinizin kalbini çalabilirsiniz. Onlarca çeşit mama içerisinden köpeğinizin kuyruğunu neşeyle sallamasına neden olacak aromayı ve markayı bulmak da size kalmış. 

Evcil Hayvan için Ev Aksesuarları

Beslenme ve temizlik konularını çözdünüz, dostunuz karnını doyurdu, tuvaletini yaptı. Şimdi sıra oyun ve uykuda! Bir kediniz varsa evde olmazsa olmaz ilk aksesuar tırmalama oyuncaklarıdır. Kediniz tırmalama oyuncaklarını hem tırnaklarını törpülemek hem de gerinmek için kullanır. Tüm ihtiyaçlarını giderdiğiniz kedinizi çin, bir kedi yatağı edinerek ona yumuşacık bir uyku imkanı sağlayabilirsiniz. 

Köpeğiniz varsa, gördüğünde gezme zamanının geldiğini anlayıp kuyruğuyla dans edeceği bir tasma edinerek başlayabilirsiniz. Köpeğinizi güvenli bir şekilde gezdirmenizi sağlayan tasmaların, eğitimde de ne kadar etkili olduklarını göreceksiniz. Oyun ve lezzet dolu günün sonunda kıvrılıp uyuyabileceği bir köpek yatağı edinerek keyifle uyumasını izleyebilirsiniz. 

Köpek maması, kedi yatağı, tasma, kedi kumu ve tuvaletleri gibi evcil hayvanınızın birçok ihtiyacı için Çiçek Sepeti’ni ziyaret edebilir, patili dostunuzla hayatı paylaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Evcil Hayvanlar İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1- Evcil Hayvan Maması Nasıl Seçilir?

Kedi veya köpeğinizin mamasını; evcil hayvanınızın cinsi, yaşı, sağlık durumunu göz önünde bulundurarak veteriner hekimin önerisi doğrultusunda seçebilirsiniz. 

2- Kedinize Ne Kadar Mama Vermelisiniz?

Mama miktarını kedinizin aktivite seviyesi, boyu ve kilosu, güncel sağlık koşulları ve yaşına göre değişiklik gösterir. Bu konuda veteriner hekiminize danışabilirsiniz. 

3- Köpekler Ne Sıklıkta Tuvalete Çıkarılmalı?

Yetişkin bir köpeği günde 2-3 kez dışarı çıkarıp gezdirerek tuvalet ihtiyacını giderebilirsiniz.

4- Köpekler Yıkanır mı?

Köpeğinizin cinsi, yaşı ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak belirli periyotlarla köpeğinizi yıkayabilirsiniz.