MİZU

Evde Karantina Bittiğinde Yapılacaklar Listesi

By  | 

Karantina günlerinde hayata dair umutlarımızı diri tutan belki de tek şey; dünya olarak normale döndüğümüzde yapmayı planladığımız çok fazla aktivite olması. Eski fotoğraflarımıza bakıp geçmişe özlem duyarken bir yandan da “Şimdi şurada olsaydım, buraya gidip şunu yapsaydım” diye hayaller kuruyoruz. Hepimiz yavaş yavaş bu karantina halinden sıkılmaya başlamış olsak da hala uyarılara uyup evde kalmaya devam etmemiz gerekiyor. Ancak size evde kalma konusunda motivasyon sağlayacak bir önerimiz var: karantinadan sonra yapılacaklar listesi hazırlamak. Siz bir süre daha evinizde keyifli keyifli kitaplarınızı okurken bir yandan her şey eski haline döndüğünde yapabileceğiniz enteresan şeylerin listesini hazırlayabilirsiniz. Örneğin; doğada yapılabilecek lüks aktivitelerin en popülerlerinden olan glamping hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Bu süreçte okuyabileceğiniz kitaplar için de yazın okunacak kitaplar listemiz sizi bekliyor. Unutmayalım; bu karantina dönemini hem kendimizin hem de çevremizin sağlığı için önemsememiz gerekiyor. Zaten her şey normale döndüğünde yapabileceklerimizin sınırı olmayacak. O güzel günleri görmek adına bir süre daha bu zor günlere katlanabiliriz. 

Karantina Döneminde Bireysel Farkındalığımızın Artması

Daha önce dünya çapında böyle büyük bir pandemi yaşanmadığı ve böyle bir durumu deneyimlemediğimiz için bu süreçte yaşananlar farkındalığımızı da arttırdı. Başta doğaya verdiğimiz zararı sorgulamaya başladık. Ardından kendimize ayıramadığımız vakitleri düşünüp hayatı sürekli bir telaş içinde yaşadığımızı fark ettik. Oysa evde kaldığımız süreçte kendimize ve isteklerimize vakit ayırarak ne kadar çok şeyi başarabildiğimizi gördük. Pek çoğumuz yeni hobiler edindi ve çok değerli şeyler ortaya koydu. Kimimiz yeni bir dil ya da uzmanlık alanı konusunda önemli gelişmeler kaydetti. Bu da bize hayatla alakalı sürekli kaygı duymanın ve endişeler yüzünden anı kaçırmanın ne kadar yanlış olduğunu hatırlattı. En önemlisi de sevdiklerimizle özgürce ve korkmadan bir araya gelebilmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendik.

Günlük Hayat Rutinimiz ve Ertelediğimiz Aktiviteler

Karantina döneminde hemen hemen herkes, bir diğeriyle benzer rutinlerin olduğu günler geçiriyor. Büyük oranda sosyal medyaya entegre şekilde geçirdiğimiz bu günlerde bolca yemek ve temizlik yaptığımızdan bahsedebiliriz. Aynı zamanda alışveriş yapmaya olan hevesimiz de bir hayli arttı. Hem evde keyifli vakit geçirmek için kullanabileceğimiz bir şeyler satın alıyoruz hem de evin daha önceden ertelediğimiz bazı ihtiyaçlarını gidermek için alışverişler yapıyoruz. Bunun yanı sıra günlük hayat rutinimize sosyal medyadaki çeşitli canlı yayınları izlemek ve sevdiklerimizle sık sık görüntülü konuşmak da eklendi. Ertelediğimiz aktivitelerin başında ise sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz buluşmalar yer alıyor. Parklarda doyasıya gezmeyi, restoranda yemek yemeyi, tatile gitmeyi, spor salonuna gitmeyi, kişisel bakımımız için bir güzellik merkezine gitmeyi ve çeşitli kültürel aktivitelere katılmayı şimdilik erteliyoruz. Karantina dönemi geçtiğinde her birini sırasıyla gerçekleştirebilmek için şimdiden listeleri hazırlamaya başlamalıyız.

Hayat Normalleştiğinde Yapılacaklar Listesi

Her şey normalleştiğinde yapacaklarınızın listesini hazırlarken üç farklı yöntem deneyebilirsiniz. Birinci yöntemde daha önce yaptığınız aktiviteler ve gittiğiniz yerlerden özlediklerinizi bir yere not alabilirsiniz. Böylece eski günleri hatırlayarak mutlu olabilir ve bugünlerin geçeceğine dair inancınızı diri tutabilirsiniz. Bir diğer yöntemde önceden yapmayı istediğiniz ama fırsat bulamadığınız aktiviteleri yazabilirsiniz. Bu sayede anı yakalamak gerektiğini bir kez daha anlar ve pandemi sonrasında hayatınızı bambaşka şekilde kurgulayabilirsiniz. Üçüncü yöntemde ise daha önce hiç denemediğiniz yeni aktiviteler keşfedebilir, hiç bilmediğiniz rotalar bulabilir ve bunların bir listesini yapabilirsiniz. Bu yöntem size hem kültürel anlamda katkı sağlayacaktır hem de yeni şeyler denemeye olan hevesinizi körükleyecektir.

 • Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidip hem tatil hem de doyasıya keşif yapmak
 • Bir spor salonuna yazılıp spor yapmak
 • Dışarıda arkadaşlarla buluşup sabahın ilk ışıklarına dek eğlenmek
 • Sevdiklerinizle gün boyu sürecek bir piknik organize etmek
 • Sinemada ya da film festivalinde arka arkaya en az üç filme girmek
 • Bir müzik festivali, konser ya da partiye katılıp çılgınlar gibi dans etmek
 • Denizde ya da havuzda yüzmek
 • Şehrin en meşhur restoranlarında yemek yemek
 • En önemlisi de sevdiklerinize doyasıya sarılmak 

Karantina Dönemi ile ilgili Sık Sorulanlar

 • Sürekli evde vakit geçirilen zamanlarda düzenli uyumanın ne önemi var?

Karantina döneminde erken saatlerde kalkmanız gerekmediği için uykuya da önem vermiyor olabilirsiniz. Ancak özellikle bu dönemlerde hem psikolojik olarak kendinizi iyi hissedebilmeniz için hem de bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilmeniz için mutlaka her gün doğru saatlerde ve yeteri kadar uyumalısınız. Konuyla ilgili Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından hazırlanan uyku hijyeni yazısını okuyabilirsiniz.

 • Karantina döneminde sağlıklı kalmak için nasıl beslenmeli?

Elbette bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için sebze ve meyve tüketimine önem vermek gerekir. Ancak bu süreçte evde sürekli olarak bir şeyler pişirildiği için kilo almamaya da dikkat etmelisiniz. Bununla alakalı olarak Türkiye Diyetisyenler Derneği tarafından hazırlanan beslenme önerileri yazısını okuyabilirsiniz.

 • Karantina sürecini psikolojik olarak rahat atlatmak için ne yapmak gerekir?

İlk olarak bu durumu yaşayan tek kişi olmadığınıza ikna olmalısınız. Herkes sizinle aynı durumda, bunu unutmamalısınız. Bunun yanı sıra karantina bittikten ve her şey normale döndükten sonra yapacaklarınızla ilgili planlar yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Karantina döneminde yayılan kafa karıştırıcı bilgilerden hangilerine inanmak gerekir?

Yalnızca resmi makamlar tarafından yapılan uyarıları dikkate almalı ve yine resmi makamların önerdiği tedbirleri uygulamalısınız. 

Karantina günleri geçene kadar evde keyifli vakit geçirmek için farklı hobiler edinebilirsiniz. ciceksepeti.com’da birbirinden eğlenceli ve rahatlatıcı hobi ürünlerini bulabilir ve güzel saatler geçirmeye hemen başlayabilirsiniz.