MİZU

Makrome – Makrome Duvar Süsü Yapımı

By  | 

Bohem dekorasyon trendinin ayrılmaz parçası olan makrome; girdiği her evi sosyal medyada paylaşılan kusursuz evlerin atmosferine bürümeyi başarıyor. Dekoratif aksesuarlardan mobilyalara, duvar süslerinden çantalara kadar çok sayıda üründe kendine yer bulan makrome; iki farklı düğüm tekniği ve biraz da el becerisi ile harikalar yaratmanızı sağlıyor. El yapımı ürünlere ilgi duyuyor ve kendinize farklı ürünler yapmak istiyorsanız kurutulmuş çiçeklerden yapılan telefon kılıfı ve çiçek süslemeli şapka ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz. 

Makrome Nedir?

Dokuma ya da örgü yerine düğümleme tekniği kullanılarak yapılan tekstil şekline makrome adı veriliyor. Makromede kare ya da resif düğüm atılarak uygulama yapılıyor. Dekoratif ya da kullanım amaçlı çok farklı makrome ürünleri hazırlanabiliyor. Cavandoli makrome; dokuma benzeri serbest biçimli ve geometrik desenler oluşturmak için tercih ediliyor. Cavandoli tarzında tek düğümde çift yarım aks düğümü yapılıyor. Makrome yapımında pamuk sicim, kenevir, keten, jüt, deri ya da iplikten yapılan kordonlar kullanılıyor. Kullanım amacı ve dekoratif beklentilere göre düğümlerin arasına yerleştirmek için renkli pullar, boncuklar ve taşlar da eklenebiliyor. Duvar panosu, saksı ve sarkaç gibi farklı dekoratif parçaların yapımında ise kordonların yerleştirilmesi için ahşap ya da metal ürünler de kullanılabiliyor. 

Makrome Nasıl Yapılır?

Makrome yapımı her şeyden önce el yeteneğine dayanıyor. Bu yüzden düğüm atma aşamasında ipin mümkün olduğunca gergin tutulması gerekiyor. Çift düğüm ile çalışılan kare düğümle makrome yapılacağı zaman dört iplikle örgü yapılıyor. İp; ortadan ikiye katlanıp sabit yere geçiriliyor ve ipler diziliyor. En sağda bulunan ip diğerinin üstüne gelecek biçimde tutuluyor ve diğerinin üstünde alınıp alttan geçiriliyor. Altta boşta kalan ip çıkarılıyor ve sıkıca çekilip yeniden düğüm atılıyor. Sonrasında soldan ve tekrar sağdan olacak şekilde motif işleniyor. 

Sarmal yapıda ise bundan biraz daha farklı düğümleme tekniği uygulanıyor. İp tam ortadan katlandıktan sonra makrome tahtasına sabitleniyor. Devamında iplerden bir tanesi gergin şekilde eldeyken diğer ip de üstüne konuyor. Gergin ipin alt tarafından kavis ile ip geçiriliyor ve boşluktan çekilip düğüm atılıyor. Tek yön üstünden gidilerek sarmal yapı tamamlanıyor. Her iki düğüm tekniğini başarılı bir şekilde uygulayabilmek için düğümler konusunda olabildiğince fazla pratik yapmak gerekiyor. Düğüm atma pratiği kazandıktan sonra istediğiniz makrome ürününü rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Makrome ile ilgili Merak Edilenler

  • Makrome ile Neler Yapılabilir?

Makrome yapımındaki örme teknikleri kullanılarak salıncak, duvar panosu, kavanoz kılıfı, perde, hamak, puf, raf askısı, masa örtüsü, minder, beşik, tabure, bitki askısı ve paravan gibi çok sayıda ürün yapılabiliyor.

  • Makrome İpi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Genellikle makrome uygulamalarında doğal, suni ve sentetik olmak üzere üç tip ip kullanılıyor. Özellikle iplerin dayanıklı ve bükümlü olması gerekiyor. Doğal ip olarak yün ya da ipek iplik tercih edilebiliyor.

  • Makrome Ürünlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Makrome ürünler, içi ılık su dolu olan geniş bir leğenin içine bastırılarak çamaşır deterjanı ile yıkanabiliyor. Birkaç saat leğenin içinde bekletildikten sonra ovuşturarak yıkanıp durulanıyor. 

  • Yıkarken Renkli Makrome İpliklerinin Boyası Akar mı?

Boya veren cinsteki bir ipten yapılmış olan makrome ürününün yıkamasında ılık suda bekletmeden direkt olarak ovuşturma yapmak gerekiyor. Ardından hafifçe süzdürülüp ürün kendi halinde kurumaya bırakılıyor.

Makrome yapmak için yeterince vaktiniz yoksa evinizin dekorasyonuna uygun farklı makrome ürünlerine göz atabilirsiniz. Evinize çok yakışacak makrome modelini ciceksepeti.com’dan kolayca satın alabilir, dilerseniz sevdiğiniz bir arkadaşınıza ev hediyesi olarak da gönderebilirsiniz.