MİZU

MBFWI’den Aklımızda Kalanlar

By  | 

Türkiye’nin en büyük moda etkinliği olan ve moda severler tarafından heyecanla beklenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul dün açılışını yaptı. Karaköy Antrepo 3’de düzenlenecek olan fashion week 13-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mercedes-Benz Fashion Week’in ilk gününün ardından aklımızda en çok yer eden defileler ile ilgili notlarımız var sizler için. Hatice Gökçe’nin “Seyyah” defilesi ile açılış yapan moda haftasının ilk günü en çok konuşulan diğer defileler ise DB Berdan’ın tüketim toplumuna karşı manifesto niteliğinde ki “Tüketiyorum Öyleyse Varım” ve Niyazi Erdoğan’ın “Form fonksiyonu takip ediyor” mottolu defileleri idi.

Hatice Gökçe Seyyah
Hatice Gökçe Seyyah

Hatice Gökçe “Seyyah”

Erkek giyim ve erkek modasına yepyeni bakış açıları getiren Hatice Gökçe defilesi, MBFWI’nin en dikkat çeken defileleri arasına gireceğini ilk günden garantiledi. Önce ki sezonda “The Leather Age” adlı koleksiyonuyla Anadolu topraklarına yaptığı yolculuğa devam eder nitelikteki “Seyyah” ilhamını tasarımcının “medeniyet gezgini” olarak adlandırdığı Evliya Çelebi’den alıyor. Tasarımlarda, aksesuarlarda ve defile müziklerinde de bu algının desteklendiği koleksiyon seyahat etmeyi seven erkeklere ithaf ediliyor. At figürünün bu kadar önemli olması da bu yüzden. Tasarımcının vazgeçemediği materyali deriyi yine koleksiyonun başrolünde görüyoruz elbette.

DB Berdan
DB Berdan

DB Berdan “Tüket ya da Boya”

Deniz Berdan kızıyla beraber kurdukları DB Berdan adlı markaları ile MBFWI’nin her sene en iddialı ve farklı defilelerini gerçekleştiriyorlar. “ Tüket ya da boya”, “Zengin ol ya da pazarlık yap” ve “Tüketiyorum öyleyse varım” mottoları ile yola çıkan koleksiyon, tüketim çağının çılgınlığına dair bir manifesto adeta.  Daha fazlasının hiçbir zaman yeterli olmadığı, plastik gülüşlerle içteki sahteliğin kapatılmaya çalışılmasının artık günlük hayatların parçası olmasına, DB Berdan’ın sanrı yaratan anti-ütopya perspektifinden bakmaya ne dersin?

Sloganlı tasarımlar, 90’ların skate punk akımının en ikonik temalarının hakim olduğu koleksiyon her zaman ki gibi renkleri bir çok farklı kumaş ve doku ile bir araya getiriyor. Dar formlara sahip koleksiyon genç, dinamik, eğlenceli, asi ve itaat etmiyor. Makyaj ve aksesuarlarla da desteklenen bu görünüm DB Berdan ve Vans işbirliği ile bütünleşmiş bir hava yaratıyor.

Niyazi Erdoğan
Niyazi Erdoğan

Niyazi Erdoğan

MBFWI kapsamında en merakla beklenen erkek giyim ve erkek modasına dair defilelerden biri de Niyazi Erdoğan defilesi elbette. 2015 İlkbahar/Yaz sezonunda Niyazi Erdoğan’da sloganlardan yola çıkan tasarımcılardan. Kırlangıç kuşu ise koleksiyonun başrolü. Tüm koleksiyonda karşınıza nerde çıkacağını bilemiyorsunuz. Desenin yaratıcısı, Niyazi Erdoğan’ın kendi kırlangıç dövmelerini de tasarlayan dövme sanatçısı Tolga Uçağı.

Sportif erkek temasından b sezonda vazgeçmiyor tasarımcı geçen sezon ilham noktasına bisikleti koyan Niyazi Erdoğan bu sezonda biçim ve foksiyonun önemli olduğu koşu sporunu odak alıyor.