MİZU

Sahte Parfüm Nasıl Anlaşılır?

By  | 

Parfümler tıpkı kimlik gibi kişiler için özeldir. Her ciltte farklı reaksiyona girerek herkes için bir başkasından farklı koku sunarlar. Kokunuzun sizinle bütünleşmesi sebebi ile parfüm seçimi son derece önemlidir ancak doğru parfüm satın almak yalnızca size uyan kokuyu seçebilmekten fazlasını ifade eder. Satın aldığınız parfümün orijinal mi yoksa sahte mi olduğuna dikkat etmeniz hem istediğiniz kokuyu alabilmeniz hem de teninize zarar vermeyecek bir ürün satın almanız hususunda büyük önem taşır.

Tüm bedenimizi çevreleyen, en hassas alanımız olan cildimiz ile doğrudan temas halinde olan sahte parfümler, çeşitli kızarıklıklar ve alerjenik tepkimeler meydana gelebilir. İlgili makamlarca incelenmemiş ve sağlık açısından zararsız olduğuna dair onay verilmemiş bu ürünler sebebi ile geçici veya kalıcı zararlar meydana gelebilir. Lekelerin yanında yanıklar ve hatta yaralar bile gözlemlenebilir.

Sahte Parfüm Nasıl Anlaşılır

Sağlığınızı riske atan, kontrolsüz ve kalitesiz kimyasallardan üretilen sahte parfümler ile orijinal parfümleri ayırmak çok da zor değil. Orijinal parfüm nasıl ayırt edilir dediğinizi duyar gibiyiz, uygulayacağınız yol haritasının birinci adımında ürünün ambalajını kontrol etmek geliyor. Ambalaj üzerinde yazan açıklamalar eksik, farklı bir dilde hazırlanmış veya okunması güç haldeyse parfümünüz orijinal olmayabilir. Kuru üzerinde kabartmalı halde olması gereken yazılar düz haldeyse, hologram etiketi eksikse veya kutu içerisine parfümünüz kırılmayı engelleyecek bir yardımcı ile birlikte yerleştirilmemişse yine parfümünüzün orijinalliğinden şüphe etmeniz gerekiyor.

Ürün ambalajında bir farklılık yoksa fakat siz hala ürünün sahte olduğundan şüphe ediyorsanız bu sefer parfümün şişesini incelemelisiniz.

Hem kadın parfüm hem de erkek parfüm çeşitleri için hazırlanan sahte ürünlerde, şişelemede birçok hata gözlenebiliyor. Bunlardan en sık karşılaşılanlar şişelerin kapaklarında veya genel yüzeylerinde hatalı birleştirilmelerin olmasıdır. şişe içerisinde yer alan boru şeffaf değildir ve sprey bölümünde üretim hataları bulunabilir.

Sahte parfümü ele veren bir başka detay ise parfümün berraklığıdır. Bu sebeple üçüncü adımımız parfümün rengini incelemek olmalı. Parfüm rengi orijinalinden daha mat, daha açık veya koyu olabilir. Bunu anlamanın en kolay yollarından biri kısa bir deney yapmaktır. Beyaz bir peçeteye parfüm sıkarak test ettiğinizde peçetede leke kalıyorsa ürünün sahte olma ihtimali yüksektir.

Ve parfümün kokusu. Sahte olan ürünlerin kokusu bir süre sonra daha ekşi ve daha ağır bir hal alacaktır. Sahte parfüm ile orijinal parfüm arasındaki en önemli fark notalarıdır. İlk sıkıldığından sonra bir saat sonra da aynı koku geliyorsa o parfümde sorun var demektir. Çünkü orijinal parfümler, farklı notalar taşıdığından ilk duyulan kokuyla, bir saat sonraki koku aynı olmaz.

Sahte parfümden kaçınmak için alınabilecek en etkili yöntem güvenilir adresleri tercih etmektir. E-ticaret sitelerini kullanırken ürünleri gönderen satıcıları inceleyebilir; faturalı, belgeli yapılan alışverişle içiniz rahat bir şekilde parfümünüzü seçebilirsiniz.