MİZU

Yaz Kombinlerinin Vazgeçilmezi Olan Takılar

By  | 

Siz de üzerinizdeki kıyafetlerin hafiflediği yaz aylarında içinizdeki enerjiyi dışarı yansıtacak cıvıl cıvıl takılar takmaya bayılıyor musunuz? Çünkü takılar, yalnızca kadınların kıyafetlerinin değil yaz konseptinin de vazgeçilmezi. Güneşin yakıcılığını azaltmaya başladığı, rüzgarın ılık esintisini hissettirdiği ve insanların neşeli kahkahalarının sokağın farklı noktalarından duyulduğu bir akşamüstünde rengarenk kıyafetlerle uyumlu, yer yer şıkırtıları ve parlaklığı fark edilen takılar yaza mükemmel bir şekilde eşlik ediyor. Bu yüzden yaz günlerini ve yazlık kıyafetleri en harika biçimde tamamlayan aksesuar; takı oluyor.

Göz alıcı bir şıklığın ve kadının kendine verdiği değerin en büyük göstergesi olan takılar, doğru yerde ve doğru şekilde kullanıldığında kusursuz bir etki bırakıyor. Tam da bu yüzden sevdikleri için hediye seçimi yapacak olan kişilerin ilk aklına gelen ideal hediye tercihi olarak görünüyor. Üstelik hediye takılar yalnızca bir kişi tarafından kadına hediye edilmiyor. Pek çok kadın kendini biraz şımartmak ve mutlu etmek için de kendisine özel bir takı seçip hediye edebiliyor. İster kendiniz için isterseniz de sevdikleriniz için takı alacak olun; her iki durumda da yaz kombinlerinizi kusursuz biçimde tamamlayacak takıları seçerken ve kullanırken bazı detaylara dikkat etmenizde fayda var. 

Taktığınız kolyelerin ve küpelerin kombinlerinizde çok daha göz alıcı bir şekilde görünmesini istiyorsanız omuzları açıkta bırakan bluzlara bir göz atmalısınız. Omuzları açıkta bırakan bluzlar ve elbiselerle ilgili harika bir yazı sizi bekliyor. Yazın bikinilerinizle kombinleyeceğiniz takılarınız için daha farklı öneriler arıyorsanız son yılların trendi haline gelmiş olan flash tattoo yani metalik geçici dövmelerle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kıyafetinize Uygun Takı Seçimi

yaz takıları

Kıyafetlerinize uygun bir takı seçimi yaparken öncelikle gardırobunuzda ağırlıklı olarak kullandığınız renklere dikkat edebilirsiniz. Yalnızca görüntüsü şık olduğu için bir takı seçtiğinizde bununla beraber giyeceğiniz bir kıyafetiniz yoksa ya da genel tarzınız bu takıları kullanmaya izin vermiyorsa yanlış bir tercih yapabilirsiniz. Örneğin; genellikle pembe renkler giyiyorsanız pembe, kırık beyaz ya da gül rengi takılar edinebilirsiniz. Benzer şekilde elbiselerinizin içerisinde bulunan detayların takılarınızla uyum sağlaması da harika bir etki bırakıyor. Çiçekli ya da figürlü kıyafetler giymeyi seviyorsanız bu figürleri ve desenleri içerisinde barındıran takılar satın alabilirsiniz. Parlak kıyafetler giymekten hoşlananların ise bu canlı görünümü nötrlemek için daha sade ve zarif takılar kullanması gerekiyor. 

Bunların yanı sıra fazla desenli ve karmaşık kıyafetlerin üstüne yine çok taşlı, parlak ya da iddialı takılar takmamalısınız. Bu tarz takılar kıyafetlerinizle bir araya geldiğinde fazla boğucu bir görünüme sebebiyet verebiliyor. Küçük bir pırlanta kolye ya da yüzük çoğu zaman yeterli olacaktır. Giyeceğiniz kıyafetler tek renk ise renkli takılar kullanmaktan çekinmemelisiniz. Özellikle düz renkli elbiseleri hareketlendirmek için kullanılabilecek en iyi yöntem hareketli takılar kullanmak oluyor. Halter yakalı ya da boyunlu kıyafetler giymeyi seviyorsanız takı seçiminizi sade bir bileklikten yana kullanabilirsiniz. 

Takı Kombinleri

yaza uygun takılar

Günlük kıyafetlerinizi güzel bir küpeyle kombinlemeyi düşünüyorsanız sade modelleri tercih etmelisiniz. Bir abiye elbiseyle ise taşlı ve büyük küpeler kullanabilirsiniz. Eğer kulağınızda birden fazla delik varsa ve çok sayıda küpe takmayı düşünüyorsanız her birinin aynı cins olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin; bütün küpelerin altın rengi, gümüş ya da rose olması gerekiyor. Sallantılı küpelerinizi straplez elbiselerinizle kullanırken resmi kıyafetlerinizde ise küçük halka küpeler tercih edebilirsiniz.

Bileklikler ise saatlerle kombinlendiği zaman kusursuz bir etki yaratan takılar arasında yer alıyor. Ancak bu noktada kombinleyeceğiniz bileklik ve saatin aynı tarz olmasına dikkat etmelisiniz. Renk olarak da bir uyum sağlamaları gerekiyor. Çok sayıda bileklik takılacağı zaman her birinin ince olması daha şık bir görünüm sağlıyor.

  • Takı

Birden fazla takı ile kombin yapacağınız zaman en fazla dikkat etmeniz gereken konu; her bir parçanın aynı tür olması. Örneğin; inci küpelerle pırlanta kolyeleri kombinlemeniz çok şık bir görüntü yaratmayabiliyor. Bu yüzden parçalar farklı tasarımlara sahip olsalar da aynı malzemeden yapılmış olmasına ya da aynı taşa sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca kıyafetlerinizde şık bir uyum sağlamak için bütün takılarınızın set olması gerektiğini düşünmemelisiniz. Özellikle son yıllarda kadınlar set ürünler satın alsalar da bu takıları farklı parçalarla bir araya getirerek kullanmayı tercih ediyor. Bu yüzden setlerdeki parçaları kendi aralarında eşleştirerek gündelik, spor ya da abiye kombinlerinizde rahatça takabilirsiniz. 

  • Kolye

Kolye kombinlerinde ince ve uzun kolyeler genellikle V yakalı kıyafetlerle beraber tercih ediliyor. Bunun yanı sıra yakalı gömleklerle birlikte gösterişli kolyeleri kombinlemek de harika bir etki yaratıyor. Son dönemlerde birden fazla kolyeyi bir arada kullanmak da oldukça trend bir görünüm sağlıyor. Örneğin; açık yakalı bir bluz giydiğinizde birden fazla altın zincirli kolyeyi üst üste takabilirsiniz. Yakası kapalı bluz ya da boğazlı kazak giydiğinizde çok büyük ya da kalın kolyeler kullanmamalısınız. Boğazlı kazaklarla zarif bir uca sahip olan ince zincirli kolyeler bir arada kullanıldığı zaman eşsiz bir şıklık yaratıyor.

  • Yüzük

Yüzükler kıyafet kombinlerini gizlice ve en asil şekilde tamamlayan parçaların başında geliyor. Göze çok fazla batmayan ama fark edildiğinde çok şık bir görünüm yaratan yüzükleri kıyafetlerinizle kombinlerken en az diğer takılar kadar dikkat etmelisiniz. Tek elde birden fazla yüzük kullanacağınız zaman her birinin aynı renk olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin her biri gri ya da sarı olmalı. Hatta çok sayıda ahşap yüzüğü de birlikte takabilirsiniz. Modern ve spor kombinlerinizde daha havalı bir tarz yaratmak için yüzüklerinizi yüzük parmağınıza değil de örneğin baş parmağınıza ya da orta parmağınıza takma yoluna gidebilirsiniz.

Takılarla ilgili Sık Sorulanlar

  • Gümüş takılarla duşa girilir mi?

Gümüş ya da nikel kaplama olan takılar lekelenme eğilimi gösterebildiği için mümkün mertebe duşa girmeden önce çıkarmak gerekir. Farklı takı malzemelerine ilgi duyuyorsanız alternatif takılar ile ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

  • Pırlanta ve elmas arasındaki fark nedir?

Özünde aynı taşı barındıran bu iki ürünün en temel farkı kesim şekilleridir. Pırlanta genellikle belirli işlemlerden geçtiği için daha değerli olarak kabul edilir. Elmas ve pırlantalar hakkında daha detaylı bilgi edineceğiniz yazıyı da okuyabilirsiniz. 

  • Gümüş takılar ne kadar süre kullanılabilir?

Kaliteli bir gümüş takının ortalama ömrü ve kullanım süresi 20 senedir. İyi bakıldığı müddetçe kuşaktan kuşağa hiçbir zarar görmeden aktarılabilir.

  • Altın takılar kararır mı?

Gümüş kadar olmasa da altın takılarda da zaman içerisinde kararma görülebilir. Ancak evde uygulanabilecek bazı basit altın parlatma yöntemleriyle ya da bir profesyonelin ellerine teslim ederek altın eski haline kolayca döndürülebilir.

Sevdikleriniz için özel günlerinde kullandıkça sizi hatırlayacakları bir hediye takı almak istiyorsanız ciceksepeti.com’da onlara uygun harika ürünler bulabilirsiniz. Örneğin, hediye kolye ve hediye yüzük modelleri arasından seçim yapabilir ve sevdiklerinizi mutlu edecek hediyeleri hızla satın alabilirsiniz.