MİZU

Yılbaşı Ritüelleri

By  | 

2013’ün son günleri… Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Kapıda yılbaşı var. Yeni yıl ile birlikte yeni heyecanlar, yeni güzellikler, yeni trendler, yeni işler güçler, bazıları için yeni aşklar da beraberinde gelecek.

Yeni Yıl Kutlamaları
Yeni Yıl Kutlamaları

Yılbaşı gecesinin heyecanı da şimdiden hepimizi sardı. Yılbaşını nerede kutlasak, evde mi olsam, partiye mi gitsem, ne yemek yapsak, kime, ne hediye alsam, partide ne giysem, bu sene yılbaşını yurt dışında mı kutlasam gibi sorular kafamızda dönüp durmaya başladı bile…

Kim ne derse desin yılbaşı gününün ayrı bir heyecanı var. Bir yılı daha geride bırakmanın hüznü çökse de insana, yılbaşında koşturmanın farklı bir tadı oluyor. Bir de yılbaşı ritüelleri var ki, olmazsa olmaz… Yılbaşı gecesi ya da yılbaşı kutlaması bir tarafa, yılbaşından önceki hazırlık süreci bir o kadar eğlenceli oluyor. Yılbaşı ritüelleri deyince herkesin aklında birkaç resim oluşmuştur illa ki… Yılbaşı hediyeleri, çam ağacı, ev partileri bunlardan birkaçı… Peki, Aralık ayında bizi etkisi altına almaya başlayan ve artık ritüel haline gelen başka neler var?

Yılbaşı Yemeği

Yılbaşı yemeği deyince akla ilk gelen tabii ki koca bir hindi… Yılbaşı mönüsünün olmazsa olmazı hindi, evde de olsanız, restoranda da olsanız neredeyse her sofrada yer bulur. Çeşit çeşit içkiler, mezeler, cipsler vb abur cuburlar da yılbaşı mönüsünde hak ettiği yeri alır 🙂

Yılbaşı Mönüsü
Yılbaşı Mönüsü

Tombala ve Diğer Oyunlar

Bir kere şu konuda anlaşalım: Oyunsuz yılbaşı olmaz! Bir yılbaşı kutlaması geleneği olan tombala, artık geride kaldı diye düşünmeyin. Hala hayatta 🙂 Tabu, Monopoly, Trivial Pursuit gibi tombalaya rakip birçok oyun da, yılbaşı eğlencesi ritüelleri arasında yerlerini çoktan aldı bile.

Yılbaşında Oyun Ritüeli
Yılbaşında Oyun Ritüeli

Ev Partisi

Bir yılbaşı ritüeli de ev partisi… O gün, muhakkak bir ev partisine çağrılmışsınızdır. Hatta eminiz, tanımadığınız birçok insanın olduğu bir partiye bile gitmişliğiniz vardır. Maksat eğlenmek olsun 🙂

Yılbaşı Temalı Vitrinler ve Sokaklar

Aralık ayına girince vitrinler de sokaklar da değişmeye başlıyor. Noel Baba, suni kar, çam ağacı gibi yılbaşını temsil eden birçok obje vitrinleri ve sokakları süslüyor.

Yılbaşı Temalı Sokak
Yılbaşı Temalı Sokak

Çam Ağacı

Nam-ı diğer yılbaşı ağacı, malum gecenin vazgeçilmezi… Yılbaşı ağacını süslemek ayrı bir zevk ama ne yalan söyleyelim o da ayrı bir zanaat 🙂

Yılbaşı Ağacı
Yılbaşı Ağacı

Yeni Yıl Hediyeleri

Yılbaşı hediyesiz olur mu, tabii ki olmaz! Yılbaşı hediyeleri olmadan yılbaşı kutlaması eksik kalır. Yılın son hediyesi olması sebebiyle de ayrı bir önem taşır. Bütün hediyelerin çam ağacı altında toplanıp 3 2 1 sayımından sonra herkesin birbirine hediyeleri vermesi de şukela bir ritüeldir. Yeni yıl hediyeleri, her haliyle heyecan veriyor.

Yeni Yıl Hediyeleri
Yeni Yıl Hediyeleri

Kırmızı İç Çamaşırı

Geldik en can alıcı kısma: Kırmızı iç çamaşırı… Bu ritüeli daha çok kadınlar devam ettirse de erkeklerin bir kısmı da kırmızıya hayır demiyor. Kırmızı bayan slip her zaman revaçta olsa da kırmızı babydoll ve kırmızı g-string de geceyi renklendirmek için güzel bir hediye olabilir.

Kırmızı İç Çamaşırı
Kırmızı İç Çamaşırı