MİZU

Zaman ve Saat Modası

By  | 

Zaman M.Ö. 4000 yılından beri hayatımızda olan bir kavram. Belki de çok sığındığımız, en

Kol Saati
Kol Saati

çok kıskandığımız… Zamanın ölçülmesi ise yine bu yıllarda güneşin hareketlerine göre yapılan bir çubuk ve gölge boyunun esas alındığı saatle başlamıştır.

Sonralarda daha kullanışlı olan su ve kum saatleri icat edilmiş ve böylece insanlar sürekli bir yerlere ya da bir şeylere yetişmeye çalışmak zorunda kalmaya başlamışlar. Zaman insanoğlunun belkide karşısında en aciz kaldığı kavram olarak karşımıza çıksa da, tarihte yaratıcılık konusunda büyük bir deneyim yaşattığı kesin.

Saat
Saat

Zaman makinaları yaratıcılık sınırının en uçuk noktalarından biri olsa da, ilk önceleri elle kurulan saat, sonrasında yapılan mekanizmalar ve dijital saatlerle günümüze kadar gelen komplike bir mekanizma oluşturulmuş.

Günümüzde en az bir bluz ya da pantolon gibi saatte de moda çok önemli hale gelmiştir. Bayan saat ve erkek saat 2013 – 2014 modasında bayan saat modellerinde en çok bilekliklerle kombinlenmiş modeller dikkat çekiyor. Yılların eskitemediği saatler retro modasıyla birlikte rüzgar gibi zarif bilekleri süslemeye bu yıl da devam ediyor. Şimdi ise retro saatler mini olarak farklı bir moda da yaratıyor. Renkli bilekliklerle süslenen retro saatler yaz aylarının göze çarpan ince detayı olacak bizden söylemesi. Bu yıl saatlerde çeşitliliğin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz, çünkü retro rüzgarının yanı sıra zımbalı özellikle de yılın sembolü olan kuru kafalar oldukça revaçta. Gold, beyaz ve bronz renkli saatler yine tüm asaletiyle bu yılda bilekleri süslemeye devam edecek gibi görünüyor.

Saat, bayanlar kadar çok aksesuar kullanamayan erkeklerin de baş tacı. Özellikle büyük ve gösterişli saatler bu yıl yine çok moda! Erkekler kullanmaktan zevk aldıkları ve vazgeçemedikleri saatlerde tasarım kadar dayanıklılık, kalite ve teknik güzelliği de önemsiyorlar. Erkekler büyük kadranlı ve spor görünümlü olduğu kadar klasik çizgisi olan tasarımları da taşımaktan büyük mutluluk duyuyorlar.