Moda Mizu1

En Keyifli Açık Hava Aktivitesi: Paten ve Kaykay

By  | 

Vücudunuzu yönlendirerek sürebildiğiniz paten ve kaykay, size mükemmel bir hareket özgürlüğü kazandırarak adeta rüzgârla dans etmenizi sağlıyor. Çevrede gördüğünüz paten ya da kaykay kullanıcılarının çoğu 18 yaş altı gençler olsa da, paten de kaykay da her yaşta yapılabilen ve öğrenebilen açık hava aktivitelerinden biri.

Elbette, paten de kaykay da deneme – yanılma yöntemiyle, defalarca düşerek kullanmayı öğrenebileceğiniz ekipmanlar arasında bulunuyor. Düşme ve çarpma ihtimalinin yüksek oluşu, pek çok kişinin paten ve kaykaydan uzak durmasına neden oluyor. Fakat ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde 2008 yılında yayımlanan bir araştırma, her iki aktivitenin de sanılandan çok daha güvenli olduklarını gösteriyor. Gereken koruyucu ekipmanlarla birlikte yapıldığında ve kurallara uyulduğunda, yaralanma riski minimum. Hiç kuşkusuz, trafiğin yoğun olduğu alanlar kazaların yaşanmasına neden olabiliyor. Çoğu açık hava aktivitesi için uygun olan park, yürüyüş ya da bisiklet parkuru ya da kordon boyu gibi alanlar, paten ve kaykay sürmek için ideal alternatifler sunuyor. Bir ulaşım aracı olarak paten ya da kaykay kullanmayı düşüyorsanız, araç trafiğinin fazla olmadığı yerleri tercih edebilir, bisiklet ve yürüyüş için yapılan parkurları değerlendirebilirsiniz.

Kaykay ya da Paten Sürmek için 7 Sebep

  1. Bütçe Dostu Bir Aktivite: Neredeyse her bütçeye uygun paten ve kaykay modeli bulunuyor. Paten / kaykay ve koruyucu ekipmanlar için küçük bir bütçe ayırmanız yeterli. İkinci el alternatiflerinin bulunması, şehrin içerisinde ücretsiz sürülebilecek pek çok alan olması ve öğrenilmesi sırasında ders alma zorunluluğunun bulunmaması, ekonomik outdoor aktiviteleri içerisinde kendine yer bulmasını sağlıyor. 
  2. Esneklik ve Denge: Bacaklarınız başta olmak üzere vücudunuzun önemli bir kısmını çalıştıran paten ya da kaykay sürme, dengede durmayı öğrenmenizi sağlarken vücudunuza esneklik kazandırıyor. Sporcular, paten ya da kaykay sürmeye başlamadan evvel ısınma hareketleri yapmanızı ve aktiviteyi sonlandırırken bacaklarınız başta olmak üzere vücudunuzu esnetmenizi öneriyor. 
  3. Gelişmiş Yaşam Becerileri: Pek çok spor gibi kaykay ve paten sürme de, gençlerin zararlı alışkanlıklar ve suçtan uzak durmalarına yardım ediyor. Sürüş yeteneklerini geliştirmeleri için düzenli çalışmaları gerekmesi hayatlarını disipline etmelerine olanak veriyor. Enerjilerini olumlu bir şekilde harcamalarını sağlaması ise kişisel problemlerinden uzaklaşmalarını sağlıyor.
  4. Stresten Uzaklaştıran Bir Terapi: Fiziksel aktivitelerin bireyleri stresten uzaklaştırdığı neredeyse herkes tarafından biliniyor. Paten ya da kaykayın, diğer fiziksel aktivitelerden az da olsa bir farkı var. Her iki ekipman da, vücut hareketleriyle kontrol ediliyor. Farkındalığınız arttıkça ve vücudunuzu daha iyi tanıdıkça sürüş yetenekleriniz de iyileşiyor. Kullanırken tümüyle vücudunuza odaklanmanız, olayları dışarıdan değerlendirebilme yeteneği kazanmanıza yardım ediyor. Diğer taraftan, gerçekleştirdiğiniz her kaykay ya da paten aktivitesi, olayların kontrolünün sizde olduğunu hatırlatıyor. 
  5. Kedi Gibi Dört Ayak Üzerine: Paten ve kaykay sürmeyi öğrenirken defalarca kez düşmeniz, canınızın en az yanacağı ve en az yaralayacağınız şekilde düşmeyi öğrenebilmenizi sağlıyor. Düşmeyi öğrenmeniz, ileride kırıkla sonlanabilecek kazalarla karşı karşıya kalma ihtimalinizi azaltıyor. 
  6. Artmış Ağrı ve Acı Eşiği: Defalarca düşseniz de, bir yerlere çarpsanız da kaykay ve paten sürmekten vazgeçmemeniz, ağrı ve acı eşiğinizi arttırıyor. Aldığınız darbeler, hissettiğiniz acı ve ağrıları azaltıyor. 
  7. Daha Zorlu Aktivitelere Geçiş: Kaykay ve paten sürerken kullandığınız kaslar ve duyulara, kayak ve sörf yaparken de ihtiyaç duyuyorsunuz. Snowboard gibi daha zorlu aktivitelere geçiş yapmak istiyorsanız kaykay ve paten antrenmanların size düşündüğünüzden daha fazla yardımı dokunuyor. 

Kendi Kendinize Paten ya da Kaykay Sürmeyi Öğrenin!

İkonikleşen sokak aktiviteleri arasında yer alan paten ve kaykay, Türkiye’de yeni yaygınlaşıyor. Amerikan filmlerinden aşina olduğunuz paten ve kaykay parkurları, Türkiye’deki park ve meydanlarla son yıllarda tanışıyor. Fakat bu durum, paten ve kayağın çok yönlü faydalarından uzak duracağınız anlamına gelmiyor. 

Kaykay ya da paten, dostlarınızla sürdüğünüzde çok daha keyifli hale geliyor. Birlikte paten ya da kaykay sürmeyi öğrenmek, ailenizle ya da arkadaşlarınızla daha kaliteli zaman geçirmenize yardım ediyor. Sizinle birlikte bu demeyimi yaşamak isteyen birini tanımıyorsanız bile tasalanmanıza gerek yok. Ortak zevkler, pek çok patenci ya da kaykaycıyla tanışmanıza vesile oluyor. 

Kask, dizlik ve dirseklik, kaykay ve patende ihmal etmemeniz gereken koruyucu ekipmanlar arasında yer alıyor. Kaykay için seçeceğiniz kask ve diğer koruyucuların patene kıyasla darbeleri sönümleme özelliklerinin daha yüksek olması gerekiyor. Kaykayla daha yüksek hızlara çıkılabildiği için alınan darbeler çok daha sert olabiliyor. 

Her iki ekipmanı da nasıl kullanacağınızı öğrenmek için temel sürüş tekniklerinden başlamanız öneriliyor. Süzülme, dönüş ve durma gibi temel adımları kavradıktan sonra ileri tekniklere geçmeniz, sakatlanma riskinizi azaltıyor. Diğer taraftan, Braille Skateboarding ve SkaMiDan gibi Youtube kanalları, kaykay ya da paten sürmeyi kolayca öğrenmenize yardım ediyor. 

Paten ve Kaykay Hakkında Akıllara Takılan Sorular

1) Paten mi kaykay mı tercih edilmeli?

Kaykay, patene kıyasla çok daha yüksek hızlara çıkabiliyor. Kaykayla çok farklı akrobatik hareketler yapılabiliyor. Fakat paten sürmek, kaykaya kıyasla çok daha kısa sürede ve kolay öğreniliyor. Tahtayı yönlendirmek daha zor olduğu için kaykayla kaza yapılma ihtimali daha yüksek ve alınan darbeler daha sert olabiliyor. Sizin için hangi aktivitenin doğru olduğuna karar vermeden, eksileri ve artıları hakkında düşünmeniz gerekiyor. 

2) Kaykay ya da paten sürmeye kaç yaşında başlanabilir?

3 ile 5 yaş arası, profesyonel amaçlı kaykay ya da paten sürmeye başlamak için ideal zaman oluyor. Motor becerilerinin ve el – göz koordinasyon gelişiminin yüksek olduğu yaşlar olması, 3 ile 5 yaş arasında başlayanların sürüş yeteneklerini ileri seviyeye taşıdığını gösteriyor. Diğer taraftan, her yaş grubu insan kaykay ya da paten sürmeyi kısa bir süre içerisinde öğrenebiliyor. 

3) Paten ya da kaykay ne zaman sürülür?

Kaykay ya da paten sürmek için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Dört mevsim yapılabilecek aktiviteler olarak görülseler de kar ve yağmur yağışı patenci ve kaykaycıların güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Bu nedenle, yaz mevsimi paten ve kaykay aktiviteleri için ideal zaman dilimi olarak görülüyor.

4) Kaykay ve paten sürmek için koruyucu ekipmanlar haricinde nelere ihtiyaç duyuluyor?

Kaykaycı ve patenciler, genellikle küçük ebatlarda su geçirmeyen sırt çantaları yanına almayı tercih ediyor. Sırt çantası, matara ve cep telefonu gibi eşyaları yanınızda güvenle taşımanızı sağlıyor. Diğer taraftan, manevraları kolaylaşmak ve güvenliği arttırmak için tasarlanan kaykay ayakkabıları da bulunuyor. Sürüklenme gibi durumlarda uzun kollu sweatshirt ve tam boy pantolon giyerek sıyrılmalara karşı kendinizi koruma şansınız bulunuyor. 

Açık hava aktivitelerinden hoşlanıyorsanız ciceksepeti.com‘a gidebilir, birbirinden şık ve kullanışlı paten çeşitleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Sevdiklerinize beğenebileceği bir paten ya da kaykay hediye ederek birlikte harika bir aktivite geçirme şansı yakalayabilirsiniz.