YAŞAM

Batı Amerika Seyahat Rehberi

By  | 

Uzaklara gitme zamanınız gelmişse, farklılığın yanında hem eğlence hem de huzuru bir arada istiyorsanız yakın zamanda rotanızı Amerika’nın Batı kıyılarına çevirmenizde fayda var. Jess Dayı karakteriyle gönlümüze taht kutan Bizim Ev dizisinin çekildiği San Francisco, rüyaların gerçek olduğu Hollywood’un beşiği Los Angeles, sıcak iklimi samimi insanları ve sonsuz özgürlüğü ile Amerikan Rüyasını size yaşatmak için bekliyor.

Batmayan güneşi ve sıcak iklimi ile her zaman ziyaret edebileceğiniz bu şehirler için daha serin olan Haziran ayı ziyaret için en doğru zamanlardan biri. San Francisco’nun deniz kenarında güne koşuyla başlayabileceğiniz oradan Napa’nın huzurlu ortamında eşsiz şarapları tadabileceğiniz ve son olarak biriktirdiğiniz enerjinizi harcayabileceğiniz hızlı yaşamı ile Los Angeles turumuzla farklı bir tatile hazır mısınız?

Altın Şehir San Francisco 

Uçaktan adımınızı atar atmaz güzelliği ve sıcak kanlı insanları sayesinde dudaklarınızdan” Eğer San Francisco’ya gidiyorsan orada nazik insanlarla tanışmaya hazır ol” dizesinin dökülmesini sağlayan bu şehirde geçireceğiniz iki gün tatilinize huzurla başlamanıza yardımcı olacak.

Sabah 7.00 ‘da kalabalıklaşmaya başlayan şehrin sahil kısmında koşu yapanlar kusursuz fizikleri ve yanık tenleri ile içinizdeki kıskançlık damarlarının biraz kabarmasına neden olacak olsa da fokların eşlik ettiği limanda güne kahve ve kahvaltı ile temiz bir başlangıç yaptıktan sonra şehrin simgesi haline gelen  cable car ile turunuza başlayabilirsiniz.

01_ekran_goruntu

Şehir turunuzdan önce biraz cesaretiniz varsa düzenlenen özel turlar ile Alcatraz Hapishanesi’ne ufak bir ziyaret yapabilir tarihin en azılı düşmanlarının yıllarını nasıl bir yerde geçirdiğine tanıklık yapabilirsiniz.

Şehir turunuzda Jess Dayı2yı sevgiyle anmanızı sağlayacak Mary Kate- Ashley Olsen ikizlerinin küçüklüğünü hatırlamanıza yardımcı olacak. Sakin başladığınız şehir turunuza biraz hareket katmak ve yediklerinizi eritmek istiyorsanız rotanızı San Francisco’nun kalbi  alışveriş köşesi Union Square’e çevirebilirsiniz.

Batısında eşsiz okyanus manzarasını barındıran bu şehirde mutlaka yapmanız gerekenlerden biri de deniz mahsüllerini tatmak. Deniz ürünlerinin lezzeti konusunda eşsiz olan bu yerde Fisherman’s Wharf’da hatıra dükkanlarını gezdikten sonra bu lezzetlerin keyfini, gireceğiniz herhangi bir restoranda doyasıya çıkartmayı da ihmal etmemenizi öneririz. Daha önce de belirttiğimiz gibi fokların da size eşlik edeceğini unutmayın 🙂

IMG_9568
IMG_9579

Sanat etkinlikleri ile bilinen Altın Şehir’de geçireceğiniz ikinci günde şehirle bağdaştırılan Golden Gate’i ziyaret edebilir, eşsiz manzaranın sizi büyülemesine izin verebilirsiniz. Dilerseniz yürüyerek yakından gezebileceğiniz bu köprüde binlerce like alacağınız fotoğraflar da çekebileceğinizi aklınızın bir köşesine not edin.

IMG_9584

Napa’da Şarap Keyfi

San Francisco’ya kadar gittikten sonra keşfetmeden dönmek istemeyeceğiniz bir noktayı size söyleyerek arkadaşlarınızı kıskandırmanıza yardımcı olabiliriz. Araba ile şehre yaklaşarak 2 5 saat uzaklıktaki Napa, dünyanın sayılı şarap üretim noktaları arasında yer almakta.

İki vadi arasına kurulan bu bölge uzayıp giden üzüm bağları, küçük evleri ve insanları ile adeta film karelerinden fırlamış gibi. Dilerseniz üretim yerlerini gezerek ve buradaki üreticilerle birlikte bir tadım günü geçirebilir dilerseniz de tarihi şarap trenine binerek bölgeyi turlarken şarabınızı tadabilirsiniz.

IMG_9618

Şarapları kadar bahçeleri ile de meşhur olan Napa’da da iki gün geçirmeniz yıllarca anlatabileceğiniz anılar biriktirmenize yeterli olacaktır. The 217 acre diRosa sanat galerisinde bulunan ve contemporary sanatçıları tarafından yapılan 2000’e yakın eseri de mutlaka inceleyin.  Emin olun saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

ekran_2

Şöhreti Peşinden Getiren Şehir Los Angeles

Milyonlarca aktör ve aktrise ev sahipliği yapmış Hollywood’un beşiği ,hippi yaşam tarzının kaynağı Venice Beach’i barındıran Los Angeles’da biriktirdiğiniz enerjinin tümünü harcamaya hazır olun! Kökeni İspanyolca’ya dayanan ve “Melekler Şehri” anlamına gelen bu bölge; hızlı yaşamı, bitmeyen eğlencesi ve popüler kültürüyle daha önce neden gelmedim sorusunu kendinize sormanıza neden olacak.

Nereden Başlasak Nasıl Devam Etsek…

Otelinize ilk girdiğiniz an kafanızın karışmasına neden olacak Melekler Şehri’nde yapılacak en sağlıklı şeyin bir tur ayarlamak olduğunu kabul etmemiz gerekiyor Milyonlarca farklı programı barındıran sayısız turlar içerisinde Hollywood, Venice Beach, Rodeo Drive ve Universal Studios’un yer almasına mutlaka özen gösterin .

IMG_9686

Hollywood Bulvarı’na yaklaştığınızda fiziken orada olmasalar da her sene yollarının sayısız kez oradan geçtiğine emin olduğunuz isimlerin yıldızlarını görmek sizi heyecanlandıracak Ancak gündüz vakti yapacağınız ziyaretlerde caddenin yaya trafiğine açık olduğunu unutmayın Brad Pitt ya da Tom Cruise ‘un izini bulmak bu nedenle o kadar da kolay olmayacak bizden uyarması.

IMG_9732

Her sene Oscar Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapan Dolby  Theatre ihtişamı ile gözünüz doldururken tepede duran Hollywood işareti içinizde kaçak bir şekilde yazının üzerine çıkma isteğini uyandıracak.

Yıldızların ihtişamından sıyrılıp biraz daha sade yaşamınıza dönmek isterseniz Venice Beach bunun için en doğru adres olabilir. Okyanus kıyısındaki bu eşsiz sahilde kay kay yapanlara, grafiti çizenlere ,size bir şeyler satmaya çalışanlara ve güneşin tadını çıkartan milyonlarca insana merhaba demeye hazır olun.

IMG_9707

İki üç arasında gidip gelmek sizi yorarsa ve seyahat sonunda cebinizde hala harcayabileceğiniz para duruyorsa Rodeo Drive’a mutlaka göz gezdirin. Ancak bir ucu Dior’la açılan diğer ucu Fendi ile kapanan bu alışveriş bölgesi sizde biraz maddi hasarın açılmasına da neden olabilir.

Mutlaka beş altı gün ayırmanız gereken Los Angeles’da tüm gününüzü ayırmanız gereken yer ise Universal Studios. Sayısız filmin çekildiği bu stüdyolarda kurulan düzen  nefesinizin kesilmesine neden olacak. Tom Cruise’un başrolde olduğu Dünyalar Savaşı için parçalanan gerçek Boeing 737 bir an için uçak korkunuzu tetiklerken, 4D formatında hazırlanan King-Kong  sahneleri filmi yeniden yaşamanıza neden olacak. Stüdyoları gezerken Hannibal karakteri her an karşınıza çıkabilir , şayet dizinin çekimleri hala bu noktada devam ediyor.

IMG_9757
IMG_9735 (1)

Beverley Hills, Santa Monica, Marina Del Ray ve daha sayamacağımız pek çok bölgesi ile günlerinizi alacak Los Angeles’da her an bir ünlü ile karşılaşmaya hazır olun. Kimbilir belki turlar sırasında şehrin valisi Arnold Schwarzenegger’la bir selfie çektirme imkanınız da olabilir .

  • Görsellerin tamamı editöre aittir, izinsiz bir şekilde kullanılamaz.