YAŞAM

ÇİN SEYAHAT REHBERİ

By  | 

Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı? sorusunun cevabı üzerinden yıllar geçmesine rağmen açıklığa kavuşamamış olsa da, “Bucket List” ini her daim gidelecek rotalarla dolduran biri olarak sanırım her zaman ilk şıkka daha yakın olacağım.

Avrupa’dan farklı kültürüne rağmen her daim aşırı kalabalığı ve uzaklığı nedeniyle önyargıyla yaklaştığım Uzak Doğu seyahatim iki farklı kültürü bir araya getiren bir aşkın kutlaması için seyahat planlarım arasına girdi. Ailemize Çinli bir gelinin orada gerçekleşecek geleneksel bir düğünle katılacak olması önyargılarımı kırarak 5000 yıllık geçmişe sahip olan bu kültürü keşfetme merakımı günden güne arttırdı.

Başkent Pekin’e yaklaşık sekiz saat süren direkt uçuşun sonlarına doğru inişe geçerken kuş bakışı görülen Çin Seddi, uyandırdığı tarihi his ve görkemiyle neden dünyanın sekiz harikasından biri olduğunu kanıtlar gibi gelenleri selamlıyor.

57.7 milyonluk senelik turist oranıyla Amerika ve Fransa’dan sonra en çok ziyaret edilen bölgelerden biri olan Çin’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Budizm’i yaşatan tapınaklar geliyor. Sayısız tapınak içinde kaybolmaktansa en önemlilerinden biri olan Yonghegong Lama Temple’ı ziyaret etmenizi öneririm. Dünyanın en büyük heykellerinden biri olan Maitreya Buddha ‘nın bir an için olsa da soluğunuzu keseceğine eminim.

IMG_3119
Lama-Temple-Buddha

Dünyada halen var olan en geniş saray kompleksi olarak tanımlanan “Yasak Şehir” ise seyahat rotanızda üst sıralarda yer almalı zira yaklaşık 72 hektarlık bir alanı kaplayan bu devasa tarihi eser ayaklarınızı fazlasıyla zorlayacak. 980 yapı ve 8,707 odadan oluşan bu şehir yaklaşık 500 yıl imparator ve yakınlarına ev sahipliği yaparak rekor kırmıştır.

gu_gong_yasak_sehir_40
jiaolou0331aa

Bir şehri tanımanı en iyi yollarından birinin de gerçek hayatların yaşandığı mahalleri gezmek olduğuna inandığım için Pekin’in 700 yıllık mahallerinin bir araya geldiği “Hutong”larda ufak bir yolculuğa çıkmanızı öneririm. Özellikle Yasak Şehir’in kıyısında yer alan bu mahalleler su kuyularına yakın kuruldukları için bu anlamaa gelen Hutong ismini almışlardır. Ortak bir yaşam alanı olarak tanımlayabileceğimiz bu bölgeleri tarihi bisikletlerle gezerken, herhangi bir eve konuk olarak hikayelerini de yakından dinleyerek tarihle ortak bir bağ kurabilirsiniz.

IMG_3149

Benim gibi bolca vakti olanlar bu bölgelere ek olarak Yazlık Saray, Beijing Hayvanat Bahçesi ve çok önemli siyasi olaylara tanıklık eden Tiananmen Meydanı’nı da mutlaka seyahat listelerine ekleyebilirler. Söz konusu Çin Seddi olduğunda ise fotoğrafların bu muhteşem yapıyı yeterince iyi anlattığına inananlardanım… Bu konudaki en büyük tavsiyem ise asansörle çıkacağınız Çin Seddi’ni kaydırakla inmeniz. Ancak bu deneyimi yaşamanız için bu özel isteğinizi mutlaka rehberinizle paylaşmanız gerektiğinin de altını çizmeliyim…

IMG_3228
IMG_3291

Geleneksel Çin Düğünü
Yazımın başında da dediğim gibi geleneksel bir düğünü orada deneyimleyebildiğim için şanslı olanlardanım aslında. Kırmızının kutsal renk sayıldığı için dekorasyonun ona göre yapıldığı bu düğünlerde en dikkat çeken nokta ise çiftlerin uzun bir podyum üzerine hayatın zor sınavlarını anlatan eşiklerde geçerek birbirlerine “Evet” demeleri Çalışma hayatlarına sıkı sıkı bağlı oldukları ve henüz eğlence dünyasına çok da alışık olmadıkları için seramonilerin çoğunun öğlen yemeği olarak düzenlendiğinin de altını çizmeliyim. Çin’de geleneksel bir düğüne katılıyorsanız salonun önünde devasa fillerin sizi karşılamasına izin verin. Belki size de şans getirirler kim bilir?

IMG_3369
IMG_3381
IMG_3355