YAŞAM

İstanbul’un En İyi Beş Parkuru

By  | 

Kocaman kış mevsimini geride bıraktınız ama hala kısacık sürecek yaz için hayalinizdeki vücuda kavuşamadınız mı ? Size verebileceğimiz mucize bir diyet ya da her gün açık havada yürüyün, hafif tempoda koşun gibi söyleyebileceğimiz klişeler dışında anında zayıflama formülü d yoke ancak bu süreçte destek olabileceğimiz , tavsiye olarak önerebileceğimiz harika spor alanlarımız var.

Deniz kenarında, yeşilliklerin arasında ya da şehirden uzakta… Her ruh haline ve tercihe göre hazırladığımız İstanbul’un en keyifli beş parkurunu keşfetmeye ne dersiniz? Tavsiyeler bizden, form tutması sizden 🙂

1- Belgrad Ormanı

belgrad-ormani-kosu-ve-yuruyus-parkuru

İlk durağımız yılların vazgeçilmezi Belgrad ormanı. Hemen hemen hepimizin ilk kez küçük yaşlarda, okulla birlikte ağaç dikmek için gittiğimizde tanıştığımız bu uçsuz bucaksız yeşillik hala İstanbul’un en gözde koşu alanlarından biri. Bahçeköy’ün hemen girişinda olan Belgrad’a isterseniz özel aracınızla isterseniz de 42 hattın üzerinde bulunan toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz. Kendine güveneni 6 km’lik parkura davet ediyoruz 🙂

2- Polonezköy

Hafta içi yeterince trafikle boğuşuyor, betonlara bakmaktan sıkılıyorsanız ve hafta sonu için uzunca vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız Polonezköy en doğru adres gibi gözüküyor. Bol yeşilliğinin yanı sıra  ara ara karşınıza çıkacak küçük  şelaleri ve sevimli dostlarımızla yürüyüşünüz daha eğlenceli hale gelecek . Pek çok farklı aktiviteyi de bir arada yapabileceğini bu yerde dilerseniz mangal da yapabilirsiniz, hem spor sonrası protein almak şart değil mi ?

polonezkoy

3- Atatürk Arboretumu

Doğayla baş başa bir yürüyüşün yanı sıra 1500’ü aşkın farklı bitki örtüsünü de görebilirsiniz. Yaz aylarında sabah 8:30-20:00 arasında ziyaret edebileceğiniz arboretumda unutmamanız gereken nokta, bu alanda çok özel bitkilerin yetiştirildiği ve onlara zarar vermemeniz gerektiği . Sarıyer – Bahçeköy yolu üzerinde konumlanan Atatürk Arboretumu’na giriş ücreti ise 15 TL.

Ataturk-Arboretumu-5

4- Caddebostan Sahili 

Siz de bizim gibi hem hafta içi hem de hafta sonu Anadolu yakasından vazgeçemeyenlerdenseniz spor konusunda adresiniz belli: Caddebostan Sahili. Son yıllarda yapılan çalışmalarla daha da güzelleşen , yürüyüş parkunun yanı sıra bisiklet parkuru da bulunan bu sahilde yorulduğunuz zaman dinlenebileceğiniz cafelerle de tercih etme nedenlerimiz arasında başı çekiyor.

Yaz aylarda sıcaklığın fazla hissedilmesi nedeni ile bizim tavsiyemiz yürüyüşlerinizi akşam üstü saatlerinde yapmanız böylece sahil kenarından eşsiz gün batımını da izleyebilirsiniz.

caddebostan-sahil

5- Fener / Balat Sahili

Avrupa yakasında hafta sonları tercihlerinizi deniz kenarından yana yapmak istiyorsanız adres belli. Haliç kıyısında Ayvansaray ve Fener semtleri arasında yer alan bölgede 3 km boyunca koşunun tadını çıkartabilirsiniz. Koşunuzun ardından yapacağınız kahvaltınızdan sonra tarihi bir turla da Pazar gününüzü keyifli hale getirebilirsiniz.

fener-balat

İstanbul’un en beğendiğimiz parkurlarını tamamladık ama sanırım bir noktayı atladık. Tüm bu alanlar sağlam spor ayakkabılar olmadan anlamsız gibi 🙂 Spor ayakkabılarımızı 150 TL üzeri alışverişlerde 30 TL indirim fırsatıyla keşfetmek için hemen tıkla.

st_4