YAŞAM

Londra Seyahat Rehberi

By  | 

Renkli sokakları, Kraliyet Ailesi’nin asil havasıyla kaplı atmosferi ve tarihiyle Londra’yı sizin için mercek altına aldık.

Sonbahar ayını seviyorsanız, üstelik yağmur sizin için işkence değil de keyifse rotanızı bizim gibi Londra’ya çevirebilirsiniz. Kraliyet Ailesi’nin asaleti altındaki bu uluslararası turizmin keşisme noktası, tarihi yerlerine eşlik eden modern yaşamıyla da ziyarete gelen turistlerin keyifli anılar biriktirmesine yardımcı oluyor.

THY’nin direkt seferleriyle 3,5 saat gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Londra’da ilk durağınız şehri tepeden görebileceğiniz “London Eye” olmalı. Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olarak bilinen bu yapı sayesinde şehri fazla yorulmadan dört bir noktadan görebilirsiniz. Tahtta 60. yılını deviren Kraliçe Elizabeth’in şansından biraz almak istiyorsanız Westminister’da bulunan Buckingham Sarayı’nın ziyarete açık odalarını şehir turunuza ekleyebilirsiniz. Görkemli yapısı ve bahçesiyle dikkatleri hemen çeken bu saray söz konusu dekorasyon olduğunda biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor.

Buckingham_Palace_
Yaz aylarında saat 11:30’da gerçekleşen muhafız görev devri renkli anlara imza atıyor.

Eğer Kraliçeyi görebilecek kadar şanslıysanız ve öğrenmek istiyorsanız başınızı biraz yukarı kaldırmanız yeterli olacaktır. Şayet kendisi oradaysa sancaktaki bayrak en tepede dalgalanacaktır.

London_Eye_from_Westminster_Bridge
London Eye

Her saat başı çalan 14 tonluk çanı ve 1859 yılından bu yana bir kere bile yanlış göstermeyen saatiyle Londra’nın en önemli simgelerinden biri olan Big Ben’i ziyaret ettikten sonra, Thames Nehri’nde çıkacağınız ufak yolculukla keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Big Ben
Big Ben


Tarihi yerlerin yanı sıra bir şehri en renkli sokaklarını gezerek tanıyacağınıza inanabiliyorsanız Covent Garden, Oxford Street ve Kensington mutlaka uğrayacağınız duraklar arasında yer almalı. Dünyanın en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Selfridges ise içinde bulunan sayısız markayla bütçenizde ufak bir hasar yaratabilir 🙂

Selfridges
Selfridges

“Bucket List” yani “Ölmeden Önce Yapılacaklar” listenizde ünlülerle fotoğraf çektirmek varsa Marylebone’da bulunan balmumu müzesi “Madame Tussauds” yıldızlara bir adım daha yakın olmanıza yardımcı olacak.

Madame Tussauds
Madame Tussauds

Londra’da Mutlaka Yapmanız Gerekenler
1- Avrupa’nın en yeşil bölgelerinden biri olan Londra’nın muhteşem parklarından birinde mutlaka erken saatte yürüyüşe çıkın.

IMG_4712


2- Micheline yıldızlı şef Gordon Ramsey’in Kensington’da bulunan ve Fransız mutfağından oluşan Petrus isimli restoranına gidin. Bizim favorimiz olan özel soslu ıstakozu da mutlaka deneyin 🙂

IMG_47263- Londra’nın en yüksek binasının tepesinde bulunan The Shard’da akşam yemeği yiyin. Çin mutfağından lezzetler sunan bu yer özellikle hava karardıktan sonra manzarasıyla sizi büyüleyecek.

IMG_4627

4- Beş çayınızı İngiliz tarzıyla için.

IMG_4738