YAŞAM

Şakalamak İçin En Güzel Gün!

By  | 

“Gülmek iki insan arasındaki en kısa mesafedir” demiş Danimarkalı ünlü komedyen Victor Borges. Giderek artan yaşam kaygısı, zorlaşan ekonomik koşullar, yaş aldıkça bizi iyice saran “kusursuz” olma baskısı beraberinde de gülecek ufak nedenler aramamıza neden oluyor. E “Gülmek ağlamın gardiyanı” ise 1 Nisan gibi içimizdeki çocuğu ortaya çıkartan günleri de kutlamak biraz da olsa hakkımız.

Bazılarımız tarafından eğlenceli, bazılarımız tarafından saçma olarak nitelendirilen ama herkesin en çok kendisine şaka yapılmasını içten içe dilediği 1 Nisan, filizlendiği yer olan Fransa’da “Poisson d’Avril – Nisan Balığı” olarak da anılmaktadır. 1564 yılında Fransız Kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a alınca, sosyal medyanın olmamasından kaynaklanan iletişim ağının dar olmasıyla da bu gelişmeden haberi olmayan pek çok kişi uzun süre yılbaşını eski tarihinde kutlamaya devam etti. Hal böyle olunca 1 Nisan’ı kutlamaya devam edenler de son gelişmeleri yakalayanlar tarafından alay konusu haline geldi. İletişim ağı geliştikçe yeni yılın gelişi Ocak ayına çekilince, Nisan’ın boynu bükük kalmasın diye de önce Fransa sonra da tüm dünya 1 Nisan ‘ı şaka günü olarak kutlamaya başladı.

İletişimsizlikten doğan yeni bir iletişim günü ortaya çıkınca da doğal olarak bize kutlaması kalıyor! Fazla abartmadan, yapacağınız ufak şakalarla arkadaşlarınızı Nisan balığı olarak avlamaya ne dersiniz :)?

Cevabınız “Evet” ise tarihin en iyi beş şakası olarak kayıtlara geçen olaylardan ilham alabilirsiniz, fikir vermesi onlardan uygulaması sizden olsun …

1. Dünyanın prestijli haber kanallarından biri olan BBC’de yayınlanan “Panaroma” kanalı 1954 yılında düzenlediği bir haberde dünyada yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle ağaçlarda spagetti yetiştirilmeye başlandığını duyurdu. Bu haber ardından kanalın telefonları spagettiyi ağaçta nasıl yetiştirebileceklerini soran takipçiler nedeniyle kilitlendi.

2. Siyah-beyaz TV döneminde geleceği görmeyi başaran İsveçli teknisyen, katıldığı bir programda ekran camına naylon çorap geçirilince yayınların renkli görüneceğini söyleyince milyonlarca kadın çorabı o gün raflara veda etti.

9900_4_20261850364f76ec5bb4685

3. İngiliz gökbilimci Patrick Moore, 1976 yılında , 1 Nisan günü saat tam 09:47’de Pluton’un Jupiter’in arkasından geçeceğini bu esnada sıra dışı olaylar olacağını ve o saatte sıçrayanların yer çekimine karşı koyacağını açıklayınca milyonlarca kişi buna inandı, zıplamanın da tadını çıkarttılar.

4. 1996 yılında Amerikan markası Taco Bells , Amerika’nın bağımsızlık sembolü olan özgürlük çanını satın aldığını ve çanın bundan sonra “Taco Özgürlük Çanı” olarak adlandırılacağını açıklayınca ülkede büyük bir kaos çıktı.

5. UFO şehrinize inseydi ne yapardınız? Bunu merak eden Virgin Records’un başlanı Richard Branson , uzaylı kılığına girerek , öze bir sıcak hava balonundan yapılan UFO’yla Londra’ya inince İngiliz halkının da yüreği ağzına geldi. Şehrin yakınında bir otoyolda büyük bir cismin yaklaştığını gören halk, korkup polisi aradı. Tarlaya inen UFO’ya yaklaşan polis memuruna doğru yaklaşan uzaylı kılığındaki Branson, herkesin birden korkarak kaçmasına neden olunca ortaya oldukça komik görüntüler çıktı.

1989ufo01