YAŞAM

Yazın Okunacak Beş Kitap

By  | 

Hedefe giden uzun yolunuzda ya da güneşlenmek için saatlerinizi feda etmeniz gerektiğinde size eşlik edecek en iyi arkadaşı açıklıyoruz: Kitap …

Kabul ediyoruz ki tatilde gezmek, eğlenmek ve sabaha kadar dans etmek yerine kitap okumak ilk başta çok da cazip gelmiyor ancak ufak molalarınızda kendinizi beslemek uzun vadede etkili olacaktır. Hem okuduğunuz konunun uzun zamandır tanışmak istediğiniz o kişiyle yeni bir sohbet konusu doğurmayacağından nasıl emin olabiliriz ki ?

Hoş ve boş olmadığınızı herkese gösterecek, paha bakımından hafif ama konu bakımından en eğlenceli beş kitabı plaj çantana atmanın tam zamanı.

9786050923049_1_org_zoom


1- Kocan Kadar Konuş – Diriliş ( Şebnem Burcuoğlu)
Bu isim size tanıdık geliyor olabilir? Nereden mi ? Murat Yıldırım ve Ezgi Mola ikilisinden. En az konusu kadar eğlenceli Şebnem Burcuoğlu tarafından yazılan “Kocan Kadar Konuş”un devamı niteliğindeki Kocan Kadar Konuş – Diriliş sıcak yaz günlerinde yüzünüzde gülücükle gezmenize yardımcı olacak.

İlk kitabında Türk kızlarına dayatılan ” Yaşın geçiyor evlen” baskısına karşı duyan Efsun, tüm bildiklerini aşık olunca unutunca evlilik planları da peşinde geliyor. Diriliş’te emin adımlarla evlilik yolunda ilerleyen Efsun, Sinan’ın babaannesiyle karşılaşınca mücadele başlıyor. Peki nasıl mı bitiyor? Üzgünüz bizden spoiler bu kadar gerisi için kitabı elinize almanız gerekiyor 🙂

nejat-isler,VlVvVJy2TEmnuLT5GZC0kw

2- Gerçek Hesap Bu (Nejat İşler )
Başarılı bir oyunculuk hayatına sahipken, yaşadığı sedef hastalığının da yarattığı baskıya ek olarak gelen septik-şok ve 95 günlük yoğun bakımın arından Gümüşlük’e yerleşen Nejat İşler samimiyetle kaleme aldığı kitabıyla karşımıza. Sosyal medya üzerinden kendi hakkında paylaşılan pek çok yoruma, hayatıyla ilgili yazılan-çizilen habere kendi diliyle yanıt veren İşler, satır aralarında pek çok ilginç anıya da yer verdi.

Hastalığı nasıl ortaya çıktı? Beyoğlu’nda bulunan kitap ve cd dükkanında çıkan yangına neden yetişemedi? Tası tarağı toplayıp bir anda sıfatlardan vazgeçerek Gümüşlük’e nasıl yerleşti? gibi soruların tamamını kitapta bulabilirsiniz.

KelebeginHayatSirlari_kapak.indd


3- Kelebeğin Hayat Sırları ( Nil Karaibrahimgil)

Yaşamlarını bir güne sığdırdıkları halde nasıl bu kadar güzel olabiliyorlar? Bu sorudan yola çıkarak kelebeğin yaşam sırlarından ilham alan Karaibrahimgil, şimdiki aklıyla 17 yaşına dönse nasıl yaşayacağını birbirinden sürükleyici hikayelerle anlattı. Akıp giden her gün içine girdiğimiz hayat mücadelesinde neleri kaçırdığımızı fark ettiren “Kelebeğin Hayat Sırları” her sayfasında kaybettiğiniz umudu yeniden canlandırırken, yaşamın pozitif yanlarını görmenize yardımcı olacak.

4. Yeni Başlayanlar İçin Can Yılmaz – Klişe Hayatlar Matbaası (Can Yılmaz )
Cem Yılmaz’ın oyunlarına konu olan ağabeyisi Can Yılmaz bu kez oyunun başrolünde. Sıcacık hikayeleriyle kısa ve kolay okunur bir yapıya sahip olan kitabı Cem’in kaleminden dökülen kitaplarla anlatmaktan daha güzel ne olabilir?

Kamuoyunda gösterilerimde anlattığım kadarıyla tanınan abim elbette komik olması için abartılmış bir “tip” değil, hayatımdaki en yakın arkadaşım, en güvendiğim eleştirmenim, meslektaşım, (amatörler arasında) en çok güldüğüm komedyen olarak çok önemli bir “karakter”dir. İkimizi tanıyanlar daha iyi bilir, ben ne kadar “şey”sem o da bir o kadar “başka bir şey”dir. Abimi severim, abim olmasa yine severdim. Az görüşürdüm belki ama yine severdim.

Kitabını okuyun siz de seveceksiniz. Eline sağlık Can Hoca, yine 1-0 öndesin… Benim kitabım bile yok… Yaptın yine numaranı…

-Seni seven kardeşin ünlü komedyen, Cem Yılmaz-“

56af23a1a781b60668a03624

5. Kırmızı Saçlı Kadın ( Orhan Pamuk)
Yaz ayları geldiğinde insanın içini kıpır kıpır eden duygulardan biri de aşk oluyor. Peki bu yaz ilk aşkını hatırlamaya, çocukluğun verdiği cesaretle yaptığın komiklikleri yeniden gözden geçirmeye hatta ilk aşkın bıraktığı hisle duygularını yeniden açmaya ne dersin? Cevabın “Evet” ise Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un kaleme aldığı “Kırmızı Saçlı Kadın” sana rehberlik yapmaya hazır. Pamuk yeni kitabında 30 yıl önce İstanbul’da ilk aşkı ve onun uğruna suç işlemeyi bile göze alan bir liselinin dünyasında bizi ilgi çekici bir yolculuğa çıkartıyor.